Piękne i przede wszystkim zdrowe paznokcie to czasem marzenie niejednej kobiety. Zdarzają się również osoby, które nie mogą wykonywać sobie paznokci hybrydowych oraz żelowych. Często ich płytka nie należy do zdrowej płytki. Stylizację hybrydową, żelową, akrylową itd możemy wykonać tylko i wyłącznie na zdrowej płytce.
My, stylistka paznokci nie jesteśmy od tego aby leczyć a jedynie upiększać a upiększamy to co jest zdrowe, aby nie wyrządzić jeszcze większej krzywdy klientce. W momencie pracy z chorą płytką, bierzemy odpowiedzialność za wykonaną stylizacje i za jej ewentualne komplikacje.
Istnieje wiele chorób, defektów, które są przeciwwskazaniem do wykonania stylizacji. W takich przypadkach należy kategorycznie odmówić wykonania stylizacji. Czy to znaczy, że taka osoba na zawsze może pożegnać się z wykonywaniem manicure ? Ależ absolutnie nie! Dopiero jak klientka wyleczy stan chorobowy można wykonać stylizację.
W takim razie co jest przeciwwskazaniem do wykonania paznokci ? np. ; onycholiza paznokci, grzybica, łuszczyca paznokci, soleonychia (uszkodzenie macierzy), zanokcica, zastrzał oraz uczulenie na lakiery hybrydowe.
Co to jest onycholiza ?
Onycholiza paznokci to stan, w którym dochodzi do odwarstwienia płytki paznokcia od łożyska, tworząc tam przestrzeń w którą dostaje się powietrze i inne zanieczyszczenia. Nie jest to choroba paznokci ale też nie jest to jedynie defekt kosmetyczny, dlaczego że w przestrzeni, która się pojawiła nagrodzamają się różnego rodzaju zanieczyszczenia, zbiera się woda oraz zaczyna złuszczać się keratyna. Tworzy się tam idealne środowisko do rozwoju różnych drobnoustrojów, np może powstać pałeczka ropy błękitnej – czyli inaczej mówiąc powstaje zielona bakteria na paznokciu.
Proces ten zazwyczaj zaczyna się od wału dystalnego czyli od wolnego brzegu i postępuje w głąb płytki paznokciowej. Niekiedy zdarza się tak, że onycholiza zaczyna pojawiać się przy wałach lateralnych czyli wałach bocznych, wtedy mamy do czynienia z boczną onycholizą. W skrajnych przypadkach może występować z obu stron.
Oddzielająca się płytka paznokciowa przybiera kolor biały w momencie gdy zaczynają zbierać się zanieczyszczenia pojawia się kolor żółtawy.
Onycholiza paznokci występuje nie tylko na dłoniach ale również na stopach, dodatkowo badania pokazują iż onycholiza płytki paznokcia częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.
Jak powstaje onycholiza ?
Do najczęstrzych przyczyn pojawiania się onycholiz zaliczają sie różnego rodzaju urazy mechaniczne. Mogą to być zarówno urazy ostre czyli ucisk, uderzenie, przytrzaśnięcie paznokcia ale też urazy przewlekłe np, onycholiza paznokci u stóp – noszenie zbyt małego, wąskiego obuwia, za mocne opiłowanie paznokci czyli nadmierne ich zwężanie, za mocne zaciskanie zaciskarką przy stylizacji żelowej czy podważanie paznokci. Ciągłe zrywanie nałożonej stylizacji, osłabia płyta a to przyczynia się do powstawania onycholizy.
Onycholiza płytki paznokcia może towarzyszyć też innym schorzeniom takim jak: łuszczyca, grzybica, liszaj płaski itd ale również przy chorobach ogólnoustrojowych: cukrzyca, choroby tarczycy, anemia, niedobory witaminy, choroby tkanki łącznej.
Co należy do najczęstszych przyczyn onycholizy ? Zastanawiasz się jakie dokładnie urazy mechaniczne lub jakie czynności przy wykonywaniu maniciuru moża sprzyjać postaniu onycholizy ? Oto kilka przykładów poniżej:
- nie nakładaj zbyt dużo produktu na przepiłowaną płytkę, w momencie gdy zaczyna być odczuwalne ciepło wyciąg od razu dłoń z lampy, nie trzymaj jej tam na siłę – grozi to poparzeniem termicznym i chemicznym łożyska
- zrezygnuj z primeru kwasowego gdy pracujesz z przepiłowaną/słabą płytką
- nie zaciskaj mocnych tuneli, szczególnie na płytce paznokciowej ( w lini stresu lub powyżej)
- do matowienia płytki używaj pilników o gradacji 240 lub 180 nie mniej!
- skracaj maksymalnie paznokcie u stóp a stylizacje zmieniaj co 3 tygodnie nie później
Rodzaje onycholizy
Jakie są przyczyny onycholizy ? Można wyróżnić 3 typy powstawania onycholizy:
- onycholiza polekowa – występuje w momencie przyjmowania silnych leków, antybiotyków z grupy tetracyklin, leki na łuszczycę lub trądzik, chemioterapii, retinoidów, leków moczopędnych z grupy tiazydów
- onycholiza pierwotna – powstaje na skutek czynników zewnętrznych, takicj jak urazy mechaniczne, poparzenia łożyska, nieprofesjonalnie wykonany manicure, uczulenie, stosowanie odżywek do paznokci zawierających formaldehyd lub fenol
- onycholiza wtórna – pojawia się ponownie w wyleczonym paznokciu lub występuje równocześnie z innymi chorobami miejscowymi lub ogólnoustrojowymi np: cukrzyca, atopowe zapalenie skóry
Jak wyleczyć onycholizę ?
Proces wyleczenia paznokci z onycholizy jest dość długotrwały i męczący. Świeżą onycholizę znacznie szybciej wyleczymy niż długotrwałą.
Niestety prawidłowa higiena przestrzeni, która powstała na skutek onycholizy jest ciężka. Nie jest możliwa bez dokładnego oczyszczenia tych miejsc czyli wycięcia odklejonej płytki paznokciowej. Jesteś stylistka paznokci i trafia Ci si taka klientka ? Jeśli masz doświadczenie i wiedzę odnośnie pracy z takimi paznokciami możesz wprowadzać terapię. Jeśli nie jesteś pewna swoich umiejętności i nie chcesz wyrządzić klientce krzywdy, odmów wykonania stylizacji. W przypadku wystąpienia onycholizy lub jej podejrzeń o wystąpienie najlepiej udać się do specjalisty, którym jest podolog, który poprowadzi terapię gabinetową i zaleci pielęgnację domową. Pielęgnacjas domowa jest NAJWAŻNIEJSZA, dlatego te wycięty obszar paznokci odsłania miejsce, które wrażliwe.
Im szybciej leczenie zostanie wdrożone tym szybciej skończy się terapia. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja paznokci.
W terapii gabinetowej, specjalista powinien wyciąć zmieniony obszar. Najlepiej wyciąć je cęgami a trudno dostępne miejsca wyfrezować frezem, idealnie sprawdzi się tutaj frez od Eclair kulka. Złagodzić nią można również ostre kąty, które nie będą zaczepiać się o ubrania i tym samym podważać paznokcia.
Gdy mamy już wyciętą przestrzeń, należy zająć się łożyskiem. Należy je bardzo dobrze oczyścić, czyli należy usunąć nagromaconą część keratyny, zanieczyszczeń. Takie działanie zapobiega zanikaniu łożyska. W momencie oczyszczania miejsca frezem, frez pobudzi mikrokrążenie. Spowoduje to dotlenienie i odżywienie tkanki. Na sam koniec powinny zostać zastosowane środki, które mają za zadanie zmiękczyć, zregenerować, odżywić, nawilżyć. Powinny mieć działanie antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze.
Wizyty w gabinecie powinny być przeprowadzane co około 2 tygodnie do momentu całkowitego zrośnięcia płytki.
Zatem jak wyleczyć onycholizę w domu ? Oprócz wizyty u podologa musimy systematycznie prowadzić terapię domową. W tym celu niezbędny będzie krem Onygen z Podopharmu oraz serum z z Arkady TC16. Należy codziennie stymulować łożysko, najlepiej wykonując masaż miękką szczoteczką zgodnie z kierunkiem wzrostu paznokcia. Samo leczenie onycholizy domowymi sposobami nie przyniesie efektów.
Bardzo często zalecane jest stosowanie olejku z drzewa herbacianego. Zdecydowanie odradzam, dlatego że nie powinno się stosować go w czystej postaci czyli zakraplanie płytki paznokcia olejkiem prosto z buteleczki. Olejek ten ma działanie antybakteryjne ale również BARDZO wysuszające co nie sprzyja regeneracji łożyska. By płytka paznokciowa zrosła i przykleiła się do łożyska musimy zadbać o jej zmiękczenie i nawilżenie a nie wysuszenie.
Niewyleczona onycholiza
Pewnie zastanawiasz się czym może skutkować niewyleczona onycholiza ? Może przyczynić się do przykrych konsekwencji. Pusta przestrzeń, która powstaje w momencie odklejenia się płytki od łożyska jest idealnym środowiskiem do rozwoju mikroorganizmów, które mają idealne warunki do rozwoju.
Często jest do ciemne ( bo mimo wszystko chcemy przykryć ten widok np lakierem), ciepłe i zawilgocone miejsce. Już wyżej wspomniana zielona bakteria w szybki sposób może się rozwinąć. Zielona bakteria jest bardzo niebezpieczna dla organizmu, może się przenosić do innych części ciała. Może doprowadzić do chorób układu oddechowego, moczowego i pokarmowego.
Pamiętaj, onycholiza jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania stylizacji.